Więcej światła - Poszerz spektrum widzenia

Funkcjonalność, czy estetyka?

Wielu z inwestorów zaintrygowanych nowoczesnymi projektami domów zadaje sobie pytanie; czy występujące coraz powszechniej w projektach domów panoramiczne okna w kuchni to jedynie moda, czy ciekawy, funkcjonalny zabieg architektoniczny? 

Panoramiczne okno znajduje się zazwyczaj dosyć nisko, zaraz nad roboczym blatem, stąd zachodzi pytanie, czy przez takie okno, korzystając w normalny sposób z kuchni, jesteśmy w stanie coś zobaczyć? Pytanie to jest z punktu widzenia racjonalnego myślenia jak najbardziej na miejscu. Przez panoramiczne, wąskie okno ulokowane tuż nad kuchennym blatem oczywiście możemy obserwować ogród, czy ulicę, lecz tak naprawdę nie do tego ono, w gruncie rzeczy, służy. 

Więcej światła, więcej dobrej energii w Twoim domu.

W domach nowoczesnych, obfitujących w liczne przeszklenia, otwarta przestrzeń dzienna jest zwykle dobrze doświetlona dziennym światłem, a widok na zieloną cześć ogrodu jest dostępna z otwartego salonu. Również miejsce, w którym ulokowana jest jadalnia zazwyczaj zlokalizowane jest w pobliżu okna. Coraz częstszym elementem nowoczesnych domów są stałe okna, tworzące niejako szklaną ścianę, doskonale doświetlającą wnętrze. Kuchenne okno panoramiczne, o którym mowa, ma zatem, analogicznie, funkcję bardziej doświetlającą, niż widokową. 
Do spoglądania na uspakajającą zieleń natury bardziej nadaje się wygodna sofa w salonie, niż kuchenna strefa, w której zazwyczaj praca wre. Takie nowoczesne okno nie tylko wpuszcza światło bezpośrednio na miejsce naszych codziennych kulinarnych zajęć, lecz również staje się wyjątkową ozdobą kuchni. Zamiast fototapety, czy innych wyszukanych elementów dekoracyjnych naturalny, prawdziwy i zmieniający się zgodnie z porami roku pejzaż za oknem! Pomysł o tyle genialny, co niezwykle prosty. 
Przykładem takiego zastosowania okna w kuchni jest gotowy projekt Dom przy Pastelowej 3. Wąski, nisko osadzony, narożny otwór okienny, spełnia wyraźnie funkcję doświetlającą blat kuchenny. Stosunkowo niewielkie przeszklenie jest równoważone dużą szybą w jadalni oraz systemem przesuwnych drzwi HS, prowadzących na taras. Jest to ciekawy zabieg architektoniczny nadający nowoczesnego charakteru estetyce budynku.

 

Rozwiązaniem kompromisowym, łączącym w sobie funkcje doświetlania i poszerzania spektrum widzenia z kuchni, są okna narożne o wysokim profilu. Taką konstrukcję posiada np. gotowy projekt Dom przy Modrzewiowej 15. Rogowe okno jest tu rzeczywiście imponujących rozmiarów. Pozwala doświetlić całą przestrzeń aneksu i umożliwia rodzicom pracującym w kuchni nieograniczoną obserwację ogrodu, w którym swobodnie i bezpiecznie bawią się dzieci. Modrzewiowa 15 ma również to, o czym pisaliśmy wcześniej – stałą ścianę ze szkła w wykuszu. Tu właśnie umieszczono jadalnię, by rodzinnym spotkaniom przy zastawionym stole towarzyszyły piękne widoki na zieloną część ogrodu. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w większości nowych projektów z serii przy Cyprysowej, Alabastrowej, czy Przyjemnej, dostępnych na naszej stronie w zakładce Nowości

Stałe, czy uchylne? Wybierz zgodnie z upodobaniem.

Pozostaje kwestia jakie okno wybrać, czy stałe, które zyskują coraz większą popularność, czy jednak uchylne. To jest już kwestia zdecydowanie indywidualna. Stałe okno jest tańsze w zakupie, więc jest to dobry wybór, jeżeli chcemy ograniczyć koszty. Jeśli zdecydujemy się na okno uchylne, to ma ono tę zaletę, że można go dodatkowo wykorzystywać do wentylacji kuchni. Panoramiczne okno w kuchni, to zdecydowanie nie tylko moda, lecz przede wszystkim ciekawy, funkcjonalny element nowoczesnego domu. Czy będzie ono wąskie, czy o wyższym profilu, zawsze dodaje zdecydowanego charakteru bryle budynku. W końcu im więcej słonecznego światła w domu, tym żyje się przyjemniej wszystkim jego mieszkańcom. 

 

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
K jak KOMFORT – Nowe gotowe projekty domów z serii przy Cyprysowej 14 i 15.Zapachniało imbirem! Gotowe projekty domów z serii przy Imbirowej w nowej odsłonie.