Projekty domów z wiatą garażową. Oszczędne rozwiązanie dla Twojego samochodu.

Przeglądając projekty domów w poszukiwaniu tego jedynego, jedną z kwestii jaką musimy przemyśleć to wybór miejsca postojowego dla naszego auta. Wśród skrajnych opcji mamy do wyboru przestronny garaż, lub miejsce parkingowe pod chmurką. Opcją pośrednią, tanią ale skuteczną, są projekty domów z wiatą garażową.

Projekt domu z wiatą garażową - Dom przy Przyjemnej 33Projekt domu z wiatą garażową - Dom przy Przyjemnej 33

Co to jest wiata garażowa i jakie są jej rodzaje?

Wiata garażowa to doskonała alternatywa dla droższego w wykonaniu garażu. Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze auto przez deszczem, a jednocześnie nie mamy w planie budowy domu z garażem, wiata pozwoli nam należycie zadbać o pojazd. Konstrukcja wiaty jest lekka i można ją zrealizować w szybkim tempie. Jest specjalnym typem budynku naziemnego, nie posiadającym ścian ze wszystkich stron, nie zamkniętym bramą garażową. Wiata garażowa jest wsparta na filarach zamontowanych w fundamentowych stopach. Dzięki otwartej konstrukcji parkowanie auta w garażowej wiacie jest szybkie i nie stwarza najmniejszych problemów. Niektóre, bardziej rozbudowane wiaty mogą posiadać dodatkowe przestrzenie, takie jak pomieszczenie gospodarcze, część rekreacyjną z grillem ogrodowym, czy tzw. brudną kuchnię, służącą w okresie letnim do przygotowywania przetworów i posiłków w ogrodzie. Najczęściej spotykane rodzaje wiat to konstrukcja przyścienna – dobudowana do ściany zewnętrznej domu oraz wiata wolnostojąca – ulokowana w dowolnej, korzystnej lokalizacji na działce.

Projekt domu z wiatą garażową - Dom przy Imbirowej 7Projekt domu z wiatą garażową - Dom przy Imbirowej 7

Kiedy warto wybrać projekt domu z wiatą garażową?

Na projekty domów z wiatą garażową warto postawić w przypadku niewielkiej i wąskiej działki. Garaż powiększa obrys budynku, a ponadto ma najczęściej ścianę z oknami, co powoduje, iż budynek może być oddalony od granicy działki na 4 m. Wiata garażowa, bez ścian bocznych nie musi być odsunięta od krawędzi działki na wspomniane 4 metry, dlatego można ją zamontować nawet na wąskich działkach. Wybór wiaty zamiast garażu to przede wszystkim znaczące oszczędności, zarówno na etapie budowy domu, jak i jego użytkowania. Projekty domów pozbawione garażu przeznaczają całe swoje wnętrze na potrzeby mieszkaniowe lokatorów. Zamiast garażu, projekty domów z poddaszem dysponują dodatkowym pokojem na parterze. To bardzo korzystny układ wnętrza, gdyż pozwala realizować inwestycję dwuetapowo. Wiata jest również mniej problematyczna i bardziej ekonomiczna jeśli chodzi o kwestie energooszczędności domu. Garaż to miejsce, które generuje największe straty ciepła, a poza tym wymaga przynajmniej skromnego ogrzewania, co podnosi wydatki związane z użytkowaniem budynku.

Projekty domów z wiatą garażową to proste i tanie w wykonaniu rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć auto najmniejszym kosztem.

Projekt domu z wiatą garażową - Dom przy Cyprysowej 64Projekt domu z wiatą garażową - Dom przy Cyprysowej 64

Jak przygotować się do budowy wiaty?

Wybierając gotowe projekty domów z wiatą garażową nie musimy dodatkowo zgłaszać chęci budowy wiaty. Realizując inwestycję drogą pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia opieramy się na projekcie, który już przewiduje wiatę i nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów formalno-urzędowych. Inaczej ma się rzecz, gdy do istniejącego budynku chcemy dobudować wiatę, lub postawić ją jako obiekt wolnostojący. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego liczba zabudowań, do których należą wiaty garażowe, altany, budynki gospodarcze, nie może przekraczać 2 na każde 500 m² powierzchni działki. Jeśli chcemy wybudować wiatę, której powierzchnia nie przekracza 50 m² należy dokonać zgłoszenia zamiaru budowy do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Aby wiata garażowa spełniała należycie swoją funkcję należy ją wybudować zgodnie z zasadami i wiedzą techniczną. Teren, na którym stanie powinien być lekko wyniesiony ponad obszar otaczający wiatę, by w miejscu parkowania samochodu nie gromadziła się woda ani nie zalegał śnieg. Kluczowe jest utwardzenie podłoża, na którym parkowane będzie auto. W tym celu należy wybrać ziemię na głębokość 20-30 cm, a spód zabezpieczyć geowłókniną. Do utwardzenia możemy wykorzystać dowolnie wybrane kruszywa, kostkę brukową, płyty betonowe, kompozytowe najlepiej o konstrukcji ażurowej, by woda swobodnie mogła przedostawać się do gruntu. Nie zaleca się betonowania podłoża wiaty, ze względu na utrudnione odprowadzanie wody spływającej z samochodu. Utwardzając podłoże należy wykonać wykopy pod stopy fundamentowe, na których oprze się konstrukcja wiaty.

Wybierając projekty domów z wiatą wystarczy wykopać jedynie 2 stopy, gdyż najczęściej konstrukcja z jednej strony „doklejona” jest do ściany domu.

Najpopularniejsze i najtańsze w budowie są właśnie takie wiaty z dachem jednospadowym, połączone z elewacją budynku. Pokrycie dachowe wiaty i sama jej konstrukcja jest do wyboru przez inwestora. Często, ze względów ekonomicznych stosowane są wiaty drewniane z pokryciem dachowym z poliwęglanu.

Projekty domów z wiatą garażową to skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie pomiędzy garażem w bryle budynku, a domem bez garażu. Szukasz projektu domu z wiatą garażową? Sprawdź naszą ofertę: projekty domów z wiatą garażową.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Chcesz szybko zamieszkać w nowym domu? Wybieraj projekty domów z poddaszem użytkowym i dodatkowym pokojem na parterze.Doskonałe na każdą działkę - projekty małych domów z poddaszem użytkowym.