Koszty budowy do etapu Stan Surowy Zamknięty (SSZ)

Sprawdź koszty budowy wybranego domu dla Twojej lokalizacji. Wybierz z listy rejon, w którym planujesz inwestycję i zobacz wyliczenia opracowane na podstawie oficjalnych obwieszczeń Wojewody. Koszty budowy są opracowane dla stanu surowego zamkniętego (SSZ) jako składowa stanu pod klucz (SPK) w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m² budynków mieszkalnych. Prezentowane koszty budowy to orientacyjna wartość kosztorysowa projektowanego domu. Przy obliczeniach brano pod uwagę powierzchnię użytkową oraz zabudowy budynku. Podanie kosztów budowy Stanu Surowego Zamkniętego nie jest ofertą handlową, służy jedynie celom porównawczym mającym ułatwić wybór odpowiedniego projektu.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na koszty budowy?

Do obliczeń orientacyjnych kosztów budowy przyjęto stawki dla średniego standardu materiału i robocizny. Czynnikami podnoszącymi koszty budowy w stosunku do podanej wartości będą najczęściej: duże lub narożne przeszklenia, skomplikowana bryła budynku, lokalizacja na stoku, dach z wieloma płaszczyznami. Dodatkowych wydatków można się również spodziewać jeżeli działka będzie trudno dostępna dla samochodów ciężarowych zaopatrujących budowę oraz dla koparki. W takich sytuacjach rzeczywiste koszty budowy mogą być wyższe. Dokładamy wszelkich starań, aby podawane przez nas orientacyjne koszty budowy były możliwie dokładne, jednak należy traktować je szacunkowo.

Jak często prezentowane dane o kosztach budowy są aktualizowane?

Wartości uaktualniamy zawsze według najświeższych wartości czyli stanu na koniec kwartału poprzedzającego obecny okres. Dane o cenach w budownictwie prezentowane są zawsze po zakończeniu danego kwartału. Porównując ze sobą projekty, należy zwracać uwagę na datę aktualizacji prezentowanych kosztów budowy.

Nie ufaj wyliczeniom bez pokrycia!

Niemało danych o cenach w budownictwie dostępnych w sieci to uznaniowe wyliczenia, nie poparte analizą rynku i realiów związanych z budową domu. Przedstawiane przez nas koszty budowy oparte są na oficjalnych danych dla wybranej lokalizacji. Uwzględniają bieżące koszty robocizny, materiałów oraz pozwalają określić zakres oszczędności przy zaangażowaniu własnym – budowa systemem gospodarczym.

Do 25% taniej systemem gospodarczym

Sprawdź ile możesz zapłacić za budowę systemem zleconym i przelicz, ile zaoszczędzisz wykonując część prac systemem gospodarczym. Realizując inwestycję przy udziale własnego nakładu pracy możesz zaoszczędzić nawet 25% sumy podanej w kosztorysie. Określ procentowo ilość prac wykonanych systemem gospodarczym i sprawdź o ile obniżą się całkowite koszty budowy domu.

Co oznacza skrót SSZ?

SSZ to skrót w terminologii budowlanej określający zakres prac nazywany stanem surowym zamkniętym. Jest to określenie nieformalne i nie objęte żadnymi przepisami. SSZ często występuje w kosztorysach budowlanych. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą należy dokładnie doprecyzować jaki zakres prac strony uznają za stan surowy zamknięty. Dobrze przygotowana umowa pozwoli uniknąć nieporozumień.

Co to jest Stan Surowy Zamknięty?

Nie istnieje żadna definicja w prawie budowlanym tego określenia. Stan Surowy Zamknięty w skrócie SSZ to określenie potoczne oznaczające ukończenie pewnego zakresu prac budowlanych. Pod tym pojęciem zwykle rozumiany jest etap budowy domu jednorodzinnego, w którym ukończono roboty ziemne, fundament, wszystkie ściany nośne oraz słupy i inne elementy konstrukcyjne w tym stropy oraz schody. Budynek posiada już na tym etapie kompletny dach (zarówno więźbę dachową jak i pokrycie) z rynnami, ukończono w nim również budowę wszystkich trzonów wentylacyjno – spalinowych (kominy) włączając w to części wystające ponad dach. We wszystkich ścianach zewnętrznych zostały wprawione okna, drzwi oraz bramy garażowe. Wewnątrz ścian zewnętrznych na parterze ułożono warstwę betonu na gruncie.

Czy dom w Stanie surowym zamkniętym jest ocieplony?

Na tym etapie brak jest jeszcze ocieplenia zewnętrznego, rur spustowych ale także ścian wewnętrznych działowych (nie konstrukcyjnych). Na warstwie betonu na gruncie nie ułożono jeszcze izolacji przeciwwilgociowej, a sama podłoga nie jest (podobnie jak ściany zewnętrzne) ocieplona.

Czy dom w stanie surowym zamkniętym posiada instalacje?

Do budynku na etapie stanu surowego zamkniętego doprowadzono już wszystkie przewidywane media (prąd, wodę, gaz) oraz wyprowadzono odpływ kanalizacyjny. Roboty instalacyjne wewnątrz budynku nie zostały jednak jeszcze rozpoczęte. Wyjątek stanowią podejścia kanalizacyjne wykonane jeszcze przed ułożeniem warstwy betonu na gruncie.

Ile trwa wykonanie stanu surowego zamkniętego domu jednorodzinnego?

Prace budowlane prowadzone w celu zrealizowania stanu surowego zamkniętego trwają zwykle około sześciu miesięcy. Teoretycznie sprawna ekipa może uporać się z takim zadaniem szybciej. Należy brać jednak pod uwagę występowanie przerw technologicznych (zwłaszcza proces wiązania betonu), zmienne warunki pogodowe (zarówno upały jak i okresy deszczowe), niedoskonałości logistyczne i kadrowe. Pierwsze dwa miesiące to czas potrzebny na wykonanie robót ziemnych oraz fundamentów a także wylanie warstwy betonu na gruncie. Drugie dwa miesiące to wznoszenie ścian zewnętrznych, wykonanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych budynku takich jak słupy, podciągi, nadproża, stropy i schody. Po przerwie na wylanie stropu muruje się jeszcze ściany poddasza kończąc na wieńcach pod murłaty. Trzeci okres dwumiesięczny wykorzystujemy na wykonanie więźby dachowej, wymurowanie wszystkich kominów, pokrycie dachu oraz montaż rynien. Na zakończenie robót wprawiane są okna, drzwi zewnętrzne i brama garażowa. Najlepiej tak rozplanować terminy poszczególnych prac, aby uporać się z wykonaniem stanu surowego zamkniętego przed nadejściem zimy. Unikniemy wtedy ryzyka uszkodzenia elementów budynku.

Czy dostanę kredyt na dom w stanie surowym zamkniętym?

Jeżeli chcemy wykonać wyłącznie stan surowy otwarty i posiadamy przy tym odpowiednią zdolność kredytową to na taki cel możliwe jest otrzymanie kredytu gotówkowego. Kredyty hipoteczne udzielane były przez większość banków na całość inwestycji. Oczywiście oferta produktów bankowych stale się zmienia. Warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z aktualnymi propozycjami w tym zakresie.

Stan surowy zamknięty jaka to część wydatków na inwestycję?

Proporcje te zależą od jakości, a więc również ceny materiałów użytych na poszczególnych etapach prac. Na odpowiedź ma również wpływ wielkość przeszkleń i bramy garażowej, wybrany przez nas rodzaj pokrycia dachu, kształt bryły budynku i inne czynniki zwiększające lub zmniejszające koszty. Wymienione elementy są składnikami etapu stanu surowego zamkniętego, a więc zmieniają proporcje ogólnych wydatków. Jeżeli utrzymamy podobną jakość materiałów i etapy budowy będą realizowane na tym samym poziomie to szacuje się, że stan surowy zamknięty stanowi około 40 do 45% wszystkich wydatków na inwestycję.

Czy wolno sprzedać dom w stanie surowym zamkniętym?

Oczywiście, że wolno. Polskie prawo dopuszcza możliwość sprzedaży nieruchomości na dowolnym etapie inwestycji. Wyjątek stanowi budowa domu realizowana na specjalnych warunkach, lub preferencyjnie kredytowana. W takich przypadkach mogą pojawić się pewne ograniczenia dotyczące sprzedaży nieruchomości. Jeżeli jednak nie korzystamy z żadnych programów i budowaliśmy na zasadach ogólnych nie powinno być problemów ze sprzedażą. Warto zadbać o prawidłowe przeprowadzenie każdego etapu inwestycji pod względem prawnym, uzupełniony dziennik budowy, oraz skompletować całą wcześniejszą dokumentację dotyczącą realizowanego budynku. Unikniemy wtedy kłopotów podczas transakcji.

Co to jest stan Pod Klucz (SPK)?

Wykończenie domu pod klucz obejmuje urządzoną już łazienkę (wraz z białym montażem) oraz kuchnię wraz z armaturą. Ściany domu są pomalowane na biało, a podłogi położone. Wykończenie obejmuje kotłownię wraz z kotłem CO/CWU, grzejniki, wszystkie drzwi zewnętrzne, okna oraz drzwi wewnątrzlokalowe. Do domu wykończonego do stanu pod klucz wystarczy dokupić meble (łóżka, komody, szafy) i można się wprowadzać.

Co to jest wskaźnik przeliczeniowy?

Wskaźnik przeliczeniowy określa przeciętny koszt budowy 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźnik ogłasza Wojewoda w formie obwieszczenia, co 6 miesięcy. Ustalany jest na podstawie bieżących danych Urzędu Statystycznego oraz według wytycznych ustalonych przez resort do spraw budownictwa.

Sprawdź ile może kosztować budowa Twojego wymarzonego projektu domu. Przygotuj się do budowy najlepiej. Zostań świadomym inwestorem i wybierz najlepiej na GALERIADOMOW.PL

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Stworzone do adaptacji poddaszaTrzy oblicza, jedno wnętrze. Poznaj nowe projekty domów z serii Dom przy Niezapominajek.