Jaki dom zbudujesz najtaniej? Przeglądamy projekty domów tanich w budowie.

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające doskonałej logistyki i umiejętności planowania. Wiedzą o tym wszyscy, którzy rozpoczęli to wymagające zadanie. Jak przygotować się do niej właściwie? Jaki projekt domu wybrać, żeby koszty nie przekroczyły zakładanego budżetu? Przyjrzyjmy się podstawowym cechom oszczędnego projektu domu.

Wizualizacja domu przy Bukowej 5Dom przy Bukowej 5 – wizualizacja

Nie za duży, nie za mały, lecz w sam raz!

Aby wybudować tanio dom musimy zapomnieć o okazałej willi i rozbudowanej rezydencji. Tanie projekty domów to budynki o małej i średniej wielkości. Wiadomo, że im mniejszy tym tańszy, lecz przy niewielkich wymiarach różnice w kosztach budowy nie są aż tak znaczące. Warto wtedy przemyśleć, czy wystarczy nam 80 m², czy może jednak potrzebujemy czegoś większego. Domy do 120 m² powierzchni użytkowej to optymalne rozwiązanie jeśli chodzi o ekonomiczną realizację. Pamiętajmy, że to ponad dwa razy więcej, niż standardowe mieszkania w bloku, więc miejsca dla siebie w domu 120 m² będziemy mieć naprawdę sporo.

Wizualizacja domu przy Niezapominajek 5Dom przy Niezapominajek 5 – wizualizacja

Prosta forma, proste oszczędzanie

Im mniej skomplikowany projekt domu, tym tańsza budowa – to zasada najprostsza z możliwych. Każdy fantazyjny dodatek, skomplikowany element, czy to dachu, czy samej bryły budynku, podnosi koszty budowy i wydłuża jej czas. Chcąc realizować inwestycje oszczędnie powinniśmy skupić się na prostych i zwartych formach budynku - najlepiej na planie kwadratu, lub prostokąta. Najtańsze w budowie projekty domów szukają oszczędności w każdym elemencie będącym częścią składową dokumentacji przyszłego domu. Prosta konstrukcja dachu – bez lukarn, jaskółek, czy innych elementów ozdobnych. Dach symetryczny, najlepiej dwuspadowy, o możliwie najmniejszej powierzchni. Ekonomiczna konstrukcja statyczna – ograniczenie do minimum ścian nośnych, minimalizacja liczby kominów.

Rezygnacja ze zbędnych dodatków – likwidacja balkonów, brak piwnicy, wiata zamiast zintegrowanego garażu. Projekty domów tanich w budowie to domy same w sobie, w czystej postaci, bez dodatkowych ozdobników, które podnoszą koszty i oddalają nas od głównego celu – oszczędnej realizacji marzeń o własnym domu.

Wizualizacja domu przy Oliwkowej NHDom przy Oliwkowej NH – wizualizacja

Oszczędne gospodarowanie – budowa systemem gospodarczym

Najmniej zapłacimy za budowę domu, jeśli większość prac wykonamy sami, lub z niewielką pomocą przyjaciół, czy rodziny. Budowa domu systemem gospodarczym, bo o takiej formie mowa, jest nadal popularna wśród inwestorów patrzących na inwestycję z punktu widzenia oszczędności. Aby samemu wybudować dom muszą być spełnione opisane we wcześniejszych punktach założenia. Nie damy rady na własną rękę wybudować dużego budynku. Nie zbudujemy go też z pewnością, gdy stopień jego skomplikowania będzie przewyższał nasze możliwości i umiejętności. Dlatego zakładając budowę metodą gospodarczą powinniśmy wybierać projekt małych domów, prostych i szybkich w realizacji. Najlepiej, gdyby były to projekty domów, które można budować dwuetapowo. Wykańczamy wtedy najpierw parter do stanu możliwego do zamieszkania, a poddasze kończymy w dowolnym tempie. Najważniejsze, że szybciej jesteśmy u siebie. Połączenie metody dwuetapowej z systemem gospodarczym daje najlepsze efekty jeśli chodzi o oszczędne stawianie domu. Oczywiście niezbędna dla powodzenia przedsięwzięcia jest uprawniona osoba, która odpowiedzialnie poprowadzi inwestycję. Gdy nie mamy wśród najbliższego otoczenia wykwalifikowanych specjalistów część prac z konieczności musimy zlecić fachowcom.

Wizualizacja domu przy Przyjemnej 29 bisDom przy Przyjemnej 29 bis – wizualizacja

Chłodna głowa i rzeczowa kalkulacja.

Dokonując wyboru odpowiedniego projektu domu powinniśmy się kierować nie tylko emocjami związanymi z estetyką domu. Nie możemy analizować tego ważnego przedsięwzięcia z nastawieniem wyłącznie na wybudowanie pięknego domu, który będzie zapierał dech w piersiach, nie tylko nam, ale i sąsiadom w okolicy. Przy wyborze projektu domu potrzebna jest chłodna głowa i rzeczowa kalkulacja. Mierzmy siły na zamiary i nie zapominajmy, że to co najważniejsze – poczucia wolności i swobody – równie mocno doświadczymy w przytulnym i eleganckim domku stu metrowym, jak 200 - metrowej willi z basenem. Najważniejsze by plany i marzenia o byciu na swoim mogły się zrealizować. Takie marzenia są o wiele bardziej realne, gdy wybierzemy projekt domu taniego w budowie. Możemy ze spokojem patrzyć na przyszłość naszej inwestycji świadomi, że z pewno damy radę!

Szukasz projektu domu taniego w budowie? Sprawdź nasze propozycje na stronie: https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow-tanich-w-budowie

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Masz wąską działkę? Sprawdź, jakie projekty domów sprawdzą się najlepiej!Parterowe, czy z poddaszem? Dwa różne projekty domów, porównywalne koszty budowy.