Jak przygotować się do budowy domu?

Przejrzeliście już chyba wszystkie projekty domów i wybraliście ten jeden? Chcecie szybko i bez marnowania czasu rozpocząć budowę domu? Pamiętajcie, żeby odpowiednio przygotować działkę do podjęcia robót. Prace przygotowawcze na działce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, można rozpocząć po tzw. milczącej zgodzie na zgłoszenie, lub formalnym uzyskaniu pozwolenia na budowę. Aby przebiegły sprawnie można się do nich odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do budowy domu? Tablica budowy

 Kluczową kwestią jest uzyskanie geodezyjnej mapy do celów projektowych, na której znajdą się wszystkie obiekty powstającej inwestycji. Inwestor musi zaopatrzyć się w mapę u geodety, lub wykupić w miejscowym wydziale geodezji i zasobów geodezyjnych. Jest to kopia mapy zasadniczej w skali 1:500, lub 1:1000, a w przypadku, kiedy takiej mapy nie ma, jest to kopia mapy katastralnej, lub ewidencyjnej.

Musimy pamiętać, iż gotowe projekty domów podlegają dostosowaniu do lokalnych warunków działki. Dlatego ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zlecić adaptację projektu. Architekt, który wykona dla nas tą niezbędną czynność, wykona również zagospodarowanie terenu, według którego będziemy mogli organizować teren pod budowę.

Wstępne prace przygotowawcze, które rozpoczniemy po otrzymaniu pozwolenia polegają głównie na organizacji placu, na którym będzie realizowana inwestycja. To między innymi:

- ogrodzenie terenu budowy

- geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie

- niwelacja terenu

- wykonanie tymczasowych obiektów (toaleta, altana, magazyn sprzętu)

- wykonanie przyłączy do technicznych sieci dostarczających niezbędne media (prąd budowlany, woda)

 

projekt domu
 

Właściwe wytyczenie punktów geodezyjnych w terenie może zostać wykonane już po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Musi odpowiadać zmianom adaptacyjnym, którym zostały poddane gotowe projekty domów.

Warto pomyśleć na samym początku o ogrodzeniu placu budowy. Płot zazwyczaj bywa tymczasowy, lecz bezwzględnie musi spełniać przepisy BHP:

- ogrodzenie nie niższe niż 1,5 m

- ulokowane nie mniej niż 1 m od początku wykopów fundamentowych.

Najczęściej stosowane są na chwilę obecną modułowe ogrodzenia przenośne, które można wypożyczyć na czas trwania robót. Są bardziej estetyczne niż wysłużona siatka druciana, rozciągnięta na drewnianych palach i z powodzeniem mogą służyć również jako brama wjazdowa (przy zastosowaniu odpowiednich modułów).

Istotne dla sprawnego przebiegu inwestycji jest racjonalne gospodarowanie ziemią, która zostanie z wykopu fundamentów. Nie należy jej wywozić, gdyż zgromadzona w pryzmę, pozwoli sprawnie wyrównać teren po budowie. Najbardziej żyzną warstwę (humus) odkładamy w mniejsze pryzmy, gdyż w przyszłości idealnie sprawdzi się podczas plantowania roślin w naszym ogrodzie. W niektórych przypadkach należy również zadbać o istniejącą na działce roślinność – drzewa, krzewy. Jeśli takowa jest na naszej działce i chcemy ją zachować trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć.

Chcąc budować ekonomicznie, a zarazem ekologicznie warto pomyśleć o ustawieniu na działce zbiornika na wodę opadową. Jak wiadomo na budowie woda jest niezbędna, a każda jej oszczędność w postaci zmagazynowania deszczówki daje wyraźne profity.

Dokonywanie zmian w projekcie

Aby wszelkie prace zostały wykonane szybko i sprawnie, najważniejsza jest nasza świadomość, jako inwestora. To klucz do powodzenia przedsięwzięcia. Jeśli będziemy pamiętać o fachowej i sprawnej adaptacji projektu, wykonamy odpowiednie przygotowania i zaplanujemy harmonogram prac, całe przedsięwzięcie powinno przebiec bez najmniejszych kłopotów.

 

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Nowe parterowe domy z serii przy Pastelowej – idealne na wąską działkę.Małe domy parterowe – ekonomiczne, eleganckie, ekspresowe.