Jak nie płacić za prąd i uzyskać darmową ciepłą wodę?

Solary i fotowoltaika w domach jednorodzinnych.

Eko styl to nie tylko moda i chwilowy trend we wszystkim, co nas otacza. To również racjonalizowanie i optymalizowanie rozwiązań stosowanych w nowoczesnym budownictwie. Ekologiczne rozwiązania pozwalają oszczędzać klimat i nie nadwyrężają środowiska, w którym żyjemy. Umożliwiają też, dzięki wysokim technologiom, racjonalną oszczędność, jeśli chodzi o koszty ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, czy produkcję prądu. Najczęściej stosowanymi elementami tej eko układanki są solary i instalacja fotowoltaiczna. Te pierwsze służą do podgrzewania wody i ogrzewania domu, drugie do produkcji prądu na użytek gospodarstwa domowego. Wybierając projekty domów warto pomyśleć o takich, które przewidują te nowoczesne rozwiązania.

Solary i fotowoltaika

Instalacja solarna – ogrzewanie i ciepła woda, zero kosztów, zero zanieczyszczenia środowiska.

Montaż instalacji solarnej na dachu to przedsięwzięcie, które pozytywnymi skutkami odbije się nie tylko na domowym budżecie, lecz również na otaczającym nas środowisku naturalnym. Decydując się na dom, stawiajmy na takie projekty domów, które posiadają gotową instalację solarną w pakiecie
Najprostszy system solarny służy do podgrzewania wody na użytek gospodarstwa domowego. Podczas tradycyjnego wytwarzania ciepłej wody poprzez spalanie paliw stałych, czy gazu gazu do atmosfery wydobywają się duże ilości dwutlenku węgla. Uzyskując cwu z instalacji solarnej nie powstają spaliny, a tym samym nie zanieczyszczamy klimatu.
Solary możemy zainstalować wszędzie tam, gdzie dociera odpowiednio duża ilość światła słonecznego. Nie musi to zatem być wyłącznie dach. Gdy mamy odpowiednio dużo miejsca na działce, panele można założyć w specjalnych sektorach na ziemi. Teren nie może być zacieniony przez drzewa i sąsiadujące budynki.
Jeśli dom posiada dach stromy o kącie co najmniej 25 stopni to panele słoneczne możemy zainstalować równolegle do spadku dachu. Jeśli dach jest płaski instalacja musi być wsparta na specjalnych stelażach.

Nieco bardziej złożony system solarów to tzw. instalacje termosolarne, które służą zarówno do produkcji cwu, jak i ogrzewania domu.
Termiczne instalacje solarne absorbują światło słoneczne zamieniając je w energię cieplną. W skład kompletnej instalacji wchodzą:

- kolektory solarne

- zasobnik ciepłej wody

- podgrzewacz

- sterownik

- wymiennik ciepła

- zbiornik buforowy

Schemat działania jest prosty – gdy podgrzana w kolektorze woda osiąga wyższą temperaturę, niż ta w zbiorniku, sterownik uruchamia pompę, która transportuje wodę do zasobnika. Zgromadzone w nim ciepło może zostać wykorzystane do ogrzewania budynku. Najbardziej efektywnie instalacja termosolarna działa przy zastosowaniu ogrzewania niższych temperatur, czyli ogrzewania podłogowego.

Nie powinniśmy jednak rezygnować całkowicie z innych źródeł ogrzewania, gdyż klimat, w którym żyjemy nie gwarantuje całorocznego dostępu do promieni słonecznych. Instalacja solarna doskonale współpracuje z innymi typami ogrzewania. Decydując się na niskoemisyjne rozwiązania powinniśmy pomyśleć o ogrzewaniu pompą ciepła, lub gazem ziemnym. Dywersyfikacja źródeł ciepła to strategia, która zwraca się szybko, mimo stosunkowo dużych nakładów początkowych.
Koszty instalacji solarnych różnią się w zależności od tego, czy używamy ich wyłącznie do podgrzewania cwu, czy również do wspomagania ogrzewania domu.
Podstawową instalację do ogrzewania wody użytkowej, dla gospodarstwa 2-3 osobowego możemy kupić już od 3 tys zł. Różnice w cenach mogą tu wynikać z klasy urządzenia, ilości elementów (kolektorów) i wielkości zasobnika na wodę. Do ceny zestawu należy doliczyć koszty instalacji, ok 1.500 - 2.500 zł w zależności od stopnia skomplikowania i liczby elementów instalacji. Zakres całościowej inwestycji (wraz z montażem) będzie zatem mieścił się w przedziale od ok. 5 tys do kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o instalację termosolarną, to koszty są większe i mogą mieścić się w przedziale od ok 12-30 tys. złotych wraz z montażem. Różnica wynika między innymi z ilości kolektorów, wielkości zbiornika i niezbędnych urządzeń dodatkowych. Warto przeglądać projekty domów energooszczędnych, zawierające te instalacje w swojej dokumentacji.

Fotowoltaika, czyli darmowy prąd dla całego domu.

Instalację fotowoltaiczną, podobnie jak solarną instaluje się na dachu, lub w odpowiednio do tego przeznaczonych miejscach o wysokim nasłonecznieniu. Tym razem światło słoneczne zmieniane jest w energię elektryczną. Ta magazynowana jest w odpowiednich akumulatorach, lub oddawana do sieci publicznej konkretnego dostawcy prądu. Jeśli zamontujemy fotowoltaikę w układzie scalonym z siecią publiczną, możemy stać się prosumentami i zarabiać na naddatkach energii.

Przy założeniu, że nasze urządzenie nie przekracza 40kW nie musimy posiadać koncesji, ani pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznej. Nadwyżki – w myśl przepisów – obowiązkowo odbierze od nas zakład energetyczny. Dostawca zapłaci również za instalację przyłącza i licznika dwubiegunowego. Według wszelkich szacunków domowa instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić prąd wykorzystywany przez gospodarstwo średnio w ujęciu rocznym. W sezonie o większym nasłonecznieniu nadwyżki warto przekazywać do sieci, by później, np. w sezonie zimowym odebrać z sieci nawet do 80% przekazanej energii. W znakomitej większości przypadków bilans energetyczny jest po stronie zysków, a prąd potrzebny do funkcjonowania gospodarstwa domowego otrzymujemy po kosztach utrzymania licznika i opłat stałych.
Jeśli nie chcemy przyłączać się do sieci publicznej i stworzyć tzw. wyspę energetyczną, własny prąd możemy przeznaczyć na zasilanie oświetlenia ogrodu, garaży wolnostojących, czy do podgrzania wody w ogrodowym basenie.
W każdorazowym przypadku niezbędnym urządzeniem jest transformator prądu stałego na zmienny.

Ceny zestawów fotowoltaicznych są zdecydowanie wyższe niż instalacji solarnych i zaczynają się od ok. 8 tys złotych (bez akumulatora) i 13 tys. z akumulatorem. Do ceny należy doliczyć koszty montażu zaczynające się od ok. 2 tys. złotych.
Początkowa inwestycja wydaje się duża, ale gdy pomyślimy o wyraźnej autonomii i dużym uzależnieniu się od dostaw, skoków cen i zdarzających się przerwach w dostawach, warto zmieścić ten wydatek w domowym budżecie.

Energooszczędny projekt domu przy Alabastrowej 46

Projekt Dom przy Alabastrowej 46

Dotacje i refinansowanie - skorzystaj z dopłat do eko rozwiązań.

Myśląc o instalacji solarnej czy fotowoltaicznej w swoim domu warto zainteresować się programami pomagającymi obniżyć koszty inwestycji. Dotacje można uzyskać między innymi z programu PROSUMENT II. Przewiduje on wsparcie finansowe w wypadku zakupu i instalacji:

- małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych

- źródeł ciepła opalanych biomasą - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt

- pomp ciepła - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt

- kolektorów słonecznych - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt

- systemów fotowoltaicznych - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp

- małych elektrowni wiatrowych - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe

Dotacje otrzymujemy z gminy w formie refinansowania, lub kredytów na preferencyjnych warunkach. Dofinansowanie może uzyskać każdy, kto posiada prawo do dysponowania budynkiem, a także zarządzające wspólnoty mieszkaniowe, chcące zamontować instalacje na budynkach wielorodzinnych. Wsparcie finansowe można otrzymać w ramach programu Czyste Powietrze.

Najlepiej, jeśli decydując się na budowę domu wybierzemy projekty domów uwzględniające te nowoczesne rozwiązania w swoich rysunkach. Wybudujemy wtedy nowoczesny dom, tani w eksploatacji, energooszczędny i ekologiczny. Przyczynimy się tym samym do wsparcia środowiska naturalnego, a przede wszystkim uzyskamy znaczne oszczędności w toku użytkowania budynku.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Mały dom bez pozwolenia na budowę?Czy gotowe projekty domów murowanych można budować jako konstrukcje szkieletowe?