keyboard_arrow_down

Gotowe projekty domów i możliwości ich zmiany - Twój nowy dom jeszcze bardziej dopasowany.

Kupując projekt domu wybieramy zawsze taki, który jest najbliższy naszym oczekiwaniom. Często zdarza się jednak tak, że nie możemy znaleźć projektu idealnego. Jak wybrnąć z tej sytuacji i stworzyć swój wymarzony dom? Z pomocą przychodzi autorska zgoda na zmiany, która pozwala dostosować gotowy projekt do naszych oczekiwań.

Dom przy Przyjemnej 31 bis – gotowy projekt domu możliwością dokonania zmianDom przy Przyjemnej 31 bis

Kiedy robimy zmiany w projekcie gotowym?

Dopasowanie gotowego projektu domu odbywa się już po jego zakupie. Projekty typowe mają to do siebie, że są sprzedawane jako kompletne, skończone dokumentacje i poprawianie ich na etapie przedsprzedaży jest praktycznie niemożliwe. Każda zmiana w planach skutkuje powstaniem nowego projektu, a to pociąga za sobą wysokie koszty. Wyjściem z tej sytuacji jest dodawana do każdego projektu pisemna zgoda autora na zmiany, która pozwala zmieniać projekt w trakcie przystosowania projektu. Gotowe projekty domów muszą być każdorazowo dostosowane do specyficznych warunków działki budowlanej, na której będą realizowane. Dostosowanie, inaczej zwane adaptacją, jest wymagane, by projekt gotowy mógł się stać projektem budowlanym. Tylko na podstawie projektu budowlanego otrzymamy pozwolenie na budowę.

Dom przy Kolorowej 2 - gotowy projekt domu możliwością dokonania zmianDom przy Kolorowej 2

Kto może zmienić gotowy projekt domu?

Wszelkich zmian i poprawek w projekcie może dokonać uprawniona osoba – architekt przystojowujący. I to nie byle jaki architekt, tylko taki z uprawnieniami projektowymi bez ograniczeń. Najlepiej, gdyby był od razu konstruktorem, ponieważ jeśli nasza fantazja w dostosowywaniu projektu jest duża i ingeruje w konstrukcje, będzie potrzebna wykwalifikowana osoba, do ponownego przeliczenia kluczowych elementów.

Do podstawowych zadań architekta przystosowującego należy dostosowanie projektu powtarzalnego do niepowtarzalnego, jednostkowego charakteru działki. Konieczna jest adaptacja w zakresie fundamentów, obowiązującej strefy śniegowej, wiatrowej oraz klimatycznej. Dostosowaniu podlega też charakterystyka energetyczna budynku. Poza wspomnianymi czynnościami lokalny projektant sporządza plan zagospodarowania terenu, wpisuje projekt w mapę do celów projektowych i zaznacza na niej przebieg przyłączy mediów. Zadaniem architekta przystosowujacego jest sprawdzenie i ewentualne dostosowanie projektu typowego do zapisów decyzji o warunkach zabudowy, lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Poza tymi standardowymi czynnościami, na tym etapie możliwa jest zmiana projektu i dostosowanie go do oczekiwań inwestora. Na ile gotowe projekty domów poddają się możliwością zmian? Zakres wprowadzanych poprawek jest naprawdę spory.

Dom przy Bukowej 40 - gotowy projekt domu z możliwością dokonania zmianDom przy Bukowej 40

Jakie zmiany możemy wprowadzić w gotowym projekcie domu?

Autorska zgoda na zmiany pozwala w dużym stopniu modyfikować gotowe projekty domów. W porozumieniu z lokalnym architektem możemy np.:

  • zmienić kąt nachylenia dachu
  • powiększyć, lub zmniejszyć budynek
  • doprojektować okno lub dodatkowe drzwi
  • wykonać podpiwniczenie, lub zrezygnować z piwnicy
  • doprojektować lub zlikwidować garaż
  • zmienić typ ogrzewania budynku
  • zrezygnować z kominka lub zmienić jego lokalizację
  • zmienić zarówno materiały budowy, jak i technologię realizacji

To nie wszystkie zabiegi, jakim możemy poddać nasz projekt, by stał się w efekcie domem idealnym. Pełna lista możliwych zmian jest o wiele dłuższa, jednak powyższe wydają się być najbardziej istotne. Na osobną uwagę zasługuje jeszcze możliwość rozbudowy domu o poddasze użytkowe (szczególnie istotne w przypadku domów parterowych). Jeśli nosimy się z zamiarem przyszłej adaptacji poddasza na cele mieszkalne, warto o tym pomyśleć już w trakcie przystosowania. Pomocne na późniejszym etapie okaże się odpowiednie wzmocnienie stropu, zaprojektowanie miejsca na schody i doświetlenia poddasza. Gdy wprowadzimy takie rozwiązania do projektu dalsza rozbudowa będzie przebiegała szybko i sprawnie.

Dom przy Cyprysowej 100 - gotowy projekt domu z możliwościa dokonania zmianDom przy Cyprysowej 100 – widok od ogrodu

Jak widać projekty gotowe są gotowe nie tylko jako skończona dokumentacja, ale również są gotowe na zmiany. Dostosowanie przyszłego domu do naszych indywidualnych potrzeb to cenna możliwość. Nawet jeśli wśród tysięcy projektów domów nie znajdziemy idealnego, zawsze możemy go takim uczynić. To najtańsza i najszybsza opcja, by z typowego projektu domu uczynić projekt indywidualny, skrojony idealnie na nasza miarę.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Co musisz wiedzieć wybierając projekty domów? Krótki poradnik świadomego inwestora.Tańsze i szybsze w budowie - projekty domów z dachem dwuspadowym