Masz wąską działkę? Sprawdź, jakie projekty domów sprawdzą się najlepiej!

Wąska działka to w gruncie rzeczy nie taka zła opcja dla inwestora, który potrafi sobie z nią poradzić. Ceny działek o mniejszej szerokości bywają bardzo korzystne, a dobranie do niej odpowiedniego projektu nie jest już takie trudne. Sprawdź, jakie projekty domów idealnie nadają się na wąskie działki.

Dom przy Migdałowej 5
Dom przy Migdałowej 5

Pokonaj ograniczenia – projekty domów idealnie dopasowane.

Decydując się na konkretny projekt domu powinniśmy wybrać taki, który nie będzie ograniczany przez warunki wąskiej działki. Dom powinien być maksymalnie funkcjonalny i optymalnie dopasowany do potrzeb rodziny.

Takie parametry uzyskamy wybierając projekt domów, które poosiadają przynajmniej jedną ścianę pełną, bez okien. Zapisy prawa budowlanego pozwalają zbliżyć taką ścianę 3 m do granicy działki, a w niektórych przypadkach ulokować dom 1,5 m od granicy, lub w samej granicy działki. Możliwość posadowienia domu w mniejszej odległości niż 3 m jest przewidziana dla działek o szerokości mniejszej niż 16 m, pod warunkiem obecności takich zapisów w warunkach zabudowy.

Wąska działka wymusza niejako konkretny kształt budynku, który może być na niej zrealizowany. Projekty domów na wąską parcelę posiadają taką budowę, by rozciągały się wzdłuż dłuższego boku działki. Konstrukcja dachu opiera się na kalenicy prowadzonej prostopadle do drogi. Zazwyczaj wejście do domu ulokowane jest wtedy od frontu budynku. W niektórych przypadkach stosuje się wejście z boku. Wtedy projekt domu traci swoją podstawową orientacje i jest posadowiony bokiem.

Gdy zależy nam aby w domu był garaż, powinniśmy wybierać projekty domów, które mają go zaprojektowany od frontu, lub całkowicie z tyłu domu. Możemy też wybrać projekty domów bez garażu, a garaż zrealizować jako obiekt wolnostojący, tam gdzie będzie na niego miejsce.

Dom przy Cyprysowej 57
Dom przy Cyprysowej 57

Projekty domów na wąską działkę – funkcjonalne wnętrze to podstawa!

Aby dobrze zaplanować wnętrze w domu na wąską działkę niezbędny jest minimalizm i podporządkowanie układu pełnej funkcjonalności. Wszelkie zbędne pomieszczenia nie mają tu racji bytu. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że jeżeli chodzi o wąskie działki to lepiej sprawdzają się na nich projekty domów z poddaszem użytkowym. Pomieszczenia są wtedy rozłożone na dwa poziomy, przez co łatwiej zaprojektować optymalny układ.

Na parterze będziemy mieć otwartą strefę dzienną z salonem i kuchnią. Wybór lokalizacji tych pomieszczeń zależy od naszych preferencji. Musimy zdecydować, czy wolimy projekty domów z południową ekspozycją salonu – wtedy pokój dzienny mamy od frontu, czy zależy nam, by kuchnia była z przodu, a salon w tylnej części budynku. Na parterze możemy z powodzeniem zmieścić ponadto dodatkowy pokój, łazienkę oraz niezbędną kotłownię. Pamiętajmy, że przynajmniej jedna boczna ściana naszego domu prawdopodobnie będzie "ślepa", dlatego warto wybierać projekty domów z większymi przeszkleniami, by dobrze doświetlić wnętrze.

Dom przy Kolorowej 2 – rzut parteru
Dom przy Kolorowej 2 – rzut parteru

Poddasze daje większe możliwości w zakresie doświetlenia wnętrza. Możemy tu zastosować połaciowe okna, okna balkonowe, a także modne ostatnio balkony dachowe. Pod dachem z powodzeniem zmieścimy odpowiednią ilość sypialni, w zależności od liczebności rodziny. To także miejsce na główną łazienkę w domu. Projekty domów na wąską działkę wymagają doskonałej precyzji i ergonomii, by zaprojektowane wnętrze – mimo ograniczeń działki – było maksymalnie funkcjonalne.

Dom przy Kolorowej 2 – rzut poddasza
Dom przy Kolorowej 2 – rzut poddasza

Projekty domów parterowych trudniej poddają się optymalnej aranżacji. Nie sposób uzyskać takiego ustawienia, by każde pomieszczenie miało okno. O widnej łazience w tym wypadku możemy zapomnieć.

Gotowe projekty domów na wąską działkę – wybierz najtańszą opcję!

Mogłoby się wydawać, że specyficzna działka wymaga indywidualnego projektu domu. Można jednak wybrać tańszą i szybszą opcję. W tej chwili inwestor szukający projektu domu na wąską parcelę z powodzeniem znajdzie go w ofercie jaką prezentują gotowe projekty domów. To zdecydowanie najtańsza na rynku opcja. Katalogowe projekty domów są niekiedy nawet 6 razy tańsze niż projekty indywidualne, co przekłada się na całościowe koszty inwestycji. Wybierając taką formę dokumentacji projektowej zyskujemy również czas, gdyż zamówiony projekt domu dociera do nas w kilka dni od zakupu.

Wąska działka wydaje się ograniczeniem, lecz przy doborze odpowiedniego projektu może stać się skarbem. Sprawdź gotowe projekty domów na wąską działkę dostępne na GALERIADOMOW.PL: https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke.

Dom przy Cyprysowej 59
Dom przy Cyprysowej 59
Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Projekty domów z sypialnią małżeńską w stylu master bedroom – luksus, na który zasługujesz.Jaki dom zbudujesz najtaniej? Przeglądamy projekty domów tanich w budowie.