Budować, czy nie budować dom z piwnicą? Kiedy warto wybierać projekty domów z podpiwniczeniem?

Piwnica jeszcze 20-30 lat temu stanowiła nieodłączny element niemal każdego domu. Nasi rodzice, a zwłaszcza dziadkowie, nie wyobrażali sobie bez niej funkcjonowania. Była niekiedy garażem, spiżarnią, magazynem, kotłownią, wszystkimi tymi rzeczami w jednym. Na ile to wielofunkcyjne pomieszczenie cieszy się dziś popularnością? Czy warto budować dom z piwnicą? Kiedy ma to sens, a kiedy powinniśmy sobie odpuścić? Poznajmy plusy i minusy podpiwniczenia domu jednorodzinnego.

Dom przy Cyprysowej 47Dom przy Cyprysowej 47

Czas…

W czasach ciągłego pędu i kultu szybkości istotną rolę w planowaniu inwestycji odgrywa szybkość jej ukończenia. Jeśli chcemy szybko wybudować dom i w nim zamieszkać zdecydowanie powinniśmy odstąpić od zamiarów budowy domu z piwnicą. Dodatkowa kondygnacja podziemna wymaga o wiele więcej pracy i czasu, niż realizacja domu bez piwnicy. Potrzebne są najpierw specjalistyczne badania geologiczne, pomiar wód gruntowych oraz głębokości przemarzania. Wykonanie szczelnej piwnicy może trwać dłużej niż postawienie ścian budynku. Należy z dużą starannością i dbałością wykonać zabezpieczenia gruntu przed osuwaniem, uszczelnienie i izolacje ścian piwnicy i szalunek pod ściany betonowe. Zaoszczędzimy trochę czasu, gry wybieramy projekty domów z już zaprojektowanym podpiwniczeniem. Gdybyśmy doprojektowywali je na etapie adaptacji czas potrzebny na skompletowanie dokumentów potrzebnych do pozwolenia na budowę wydłużyłby się jeszcze bardziej, a przez to odsunęłaby się w czasie nasza budowa. Powtórzmy – szybka i sprawna realizacja inwestycji to zdecydowanie nie budowa domu z piwnicą.

Dom przy Cyprysowej 41 - rzut piwnicyDom przy Cyprysowej 41 - rzut piwnicy

I pieniądz!

Drugim argumentem, który każe nam przemyśleć budowę piwnicy są koszty. Wraz z wydłużonym czasem budowy idzą również wyższe kwoty potrzebne do realizacji inwestycji. Projekty domów z piwnicą są średnio 20-30 % droższe w budowie od domów bez podpiwniczenia. Nie mówimy tu jedynie o kosztach budowy. Pamiętajmy, że dodatkową kondygnacje należy oświetlić, ogrzać i zaopatrzyć w instalacje wod-kan. To kolejne wydatki, które wiążą się z powiększeniem domu o część podziemną. Wybierając projekty domów z piwnicą musimy się również przygotować na większe koszty ogrzewania. Podpiwniczenie generuje znaczne straty ciepła, dlatego ogrzanie zasadniczej, mieszkalnej części domu może być o droższe. Jeśli chcemy budować dom energooszczędny, lub jego najbardziej nowoczesną wersję, czyli dom pasywny, to piwnicę musimy sobie zdecydowanie odpuścić.

Dom przy Alabastrowej 20Dom przy Alabastrowej 20

Kiedy warto?

Są jednak takie sytuacje, kiedy piwnica w domu jednorodzinnym wydaje się rozwiązaniem sensownym, a niekiedy nawet koniecznym. Aby myśleć o piwnicy musimy najpierw wziąć w nawias dwie poprzednie przesłanki, które odstraszają od podpiwniczania domu. Jeśli czas nas nie nagli, a budżet inwestycji jest na tyle pojemny, by starczyło na dodatkową kondygnację, piwnicę zrobić warto! Funkcjonalność tego pomieszczenia nie zmieniła się od lat. Nadal może być kotłownią, garażem, spiżarnią, czy pomieszczeniem gospodarczym. Współcześnie często przybiera również inne formy zagospodarowania. Może w niej być siłownia, sauna z jacuzzi, pokój zabaw dla dzieci, sala gier wideo, czy aktywności sportowych (bilard, tenis stołowy). Coraz częściej bywa również wykorzystywana do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To darmowy lokal z najlepszą możliwą komunikacją – idealne rozwiązania dla księgowych, informatyków, kosmetyczek, czy innych zawodów, które mogą działać w miejscu zamieszkania.

Piwnice w domu jednorodzinnym warto wykonać również w przypadku budowy na pochyłej działce. By zniwelować różnicę terenu łatwiej i taniej jest czasem wybudować piwnicę, niż wyrównywać teren pod budowę domu. Od frontu można wtedy ulokować garaż, a za nim kotłownię. Właściwa część mieszkalna jest wtedy wolna od tzw. brudnych pomieszczeń. Jeśli posiadamy niewielką działką, a potrzebujemy więcej miejsca do życia, piwnica również jest dobrym rozwiązaniem. Dom może wtedy rosnąć wzwyż i pod ziemię, zamiast „rozlewać się” po działce.

Dom przy Alabastrowej 46Dom przy Alabastrowej 46

Wybierając projekty domów z piwnicą musimy postępować świadomie. Powinniśmy być przygotowani na dodatkowe koszty, wydłużony czas realizacji inwestycji oraz większe opłaty za utrzymanie domu. Musimy być też świadomi całej masy udogodnień, które daje piwnica. Wydaje się, że szczególnie w kontekście prowadzenia w niej działalności gospodarczej, wybór projektu domu w piwnicą jest ekonomicznie najbardziej uzasadniony. Pieniądze, które zaoszczędzimy na wynajmie lokalu, szybko się zwrócą i pokryją koszty wykonania piwnicy. Warto przemyśleć taką decyzje, jeśli mamy w planach założyć własny biznes.

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
4 zalety gotowych projektów. Dlaczego warto realizować projekty domów z katalogu?Projekty domów z sypialnią małżeńską w stylu master bedroom – luksus, na który zasługujesz.