keyboard_arrow_down

Co musisz wiedzieć wybierając projekty domów? Krótki poradnik świadomego inwestora.

Budowa własnego domu to zdecydowanie słuszny krok w stronę lepszego życia.Trzeba jednak solidnej dawki cierpliwości i determinacji, by przedsięwzięcie zakończyło się pełnym sukcesem. Nie sposób przy tym ustrzec się błędów. Na co zwrócić uwagę i na czym się skupić, by inwestycja była spełnieniem marzeń o własnym domu? Kilka kwestii wydaje się szczególnie ważnych.

Projekt domu - Dom przy Alabastrowej 35Dom przy Alabastrowej 35 – wizualizacja

Przy wyborze projektu mierz siły na zamiary.

Duża, okazała willa to z pewnością wspaniałe miejsce do życia. To również powód do zazdrości dla sąsiadów, którzy z podziwem patrzą na stylowy budynek. Czy to jednak właściwa motywacja do budowy dużego domu? Zdecydowanie nie. Nie sztuka wybrać projekt domu o powierzchni 180 m² i w trakcie budowy stwierdzić, że inwestycja finansowo nas przekracza. Optymalizacja potrzeb i kosztów to podstawowa sprawa w trakcie budowy. Wybierajmy projekty domów zarówno na miarę naszych potrzeb, jak i kieszeni. Czasem marzenia o willi z basenem trzeba zamienić na realną wizję skromniejszego domu na własnej działce, wybudowanym za rozsądne pieniądze. Lepiej mieć ten niewielki domek i mieszkać komfortowo w poczuciu swobody, niż ciągle marzyć o nierealnym.

Projekt domu - Dom przy Bukowej 29Dom przy Bukowej 29 – wizualizacja

Tanie w budowie projekty domów - oszczędzaj tam, gdzie to możliwe

Powodzenie inwestycji gwarantuje racjonalne gospodarowanie budżetem, dlatego warto oszczędzać wszędzie tam, gdzie mamy taką możliwość. Poczynając już od wyboru projektu domu możemy zyskać wiele. Wybierając gotowe projekty domów, czyli najtańszą opcję gotowej dokumentacji projektowej, zyskujemy nie tylko pieniądze, ale i czas. Szybko stajemy się posiadaczami planów, szybko możemy przejść do przystosowania i uzyskać pozwolenie na budowę. Projekty domów typowych to najszybsza i najtańsza droga do sprawnego rozpoczęcia budowy.

Przeglądając projekty domów starajmy się wybierać te, które gwarantują ekonomiczną budowę. Nie patrzmy na skomplikowane bryły, czy oryginalne kształty budynków – to drogie i niepraktyczne rozwiązania. Skupmy się na prostych formach, zwartych bryłach i regularnych kształtach. Tani w budowie dom, nie oznacza lichej konstrukcji. Najlepsze projekty domów oszczędnych w realizacji są zaprojektowane z troską o jakość wykonania i kieszeń inwestora.

Projekt domu - Dom przy Niezapominajek 5Dom przy Niezapominajek 5 – wizualizacja

Budowa domu systemem gospodarczym - uwierz w siebie i swoich przyjaciół

Budowa domu może przebiegać w dwóch wariantach – albo zlecamy budowę fachowcom, albo realizujemy inwestycję metodą gospodarczą. Warto uwierzyć w siebie, lub skorzystać z pomocy rodziny, czy znajomych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Budując na własną rękę jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Część prac, jak np. malowanie ścian, możemy wykonać bez większego przygotowania. Inne warto wykonać przy pomocy znajomych fachowców. Gdy wyzwanie podejmiemy sami (na tyle na ile jest to możliwe) mamy większy wpływ na tempo prac, i sam ich przebieg.

Decydując się na budowę systemem gospodarczym warto wybrać taki projekt domu, który pozwoli się realizować dwuetapowo. Będąc na miejscu możemy więcej. Wykańczamy szybko parter, a poddasze na spokojnie, wtedy, kiedy możemy. Wybierając projekty domów powinniśmy uwzględnić taką ewentualność w swoich rozważaniach.

Wizualizacja domu przy Cyprysowej 50Dom przy Cyprysowej 50 – wizualizacja

Marzenia o własnym domu tylko wtedy się spełnią, kiedy nasza inwestycja zakończy się sukcesem i przekroczymy progi nowego domu. Marzyć można długo, ale najważniejsze to podjąć właściwą decyzję. Liczy się sprzyjający moment, czasem los szczęścia, lecz zawsze również odrobina odwagi. Ważne żeby nasze marzenia były nastawione na efekt i miały konkretny cel. Marząc o nowym domu skupmy się na tym by w takim domu zamieszkać, nie na tym by był to najładniejszy w okolicy dom. Jeśli pierwotna potrzeba wolności i swobody wygra z pokusami, by było „na bogato” i z przepychem, możemy być pewni, ze nasze marzenia prędzej, czy później się spełnią.

Po projekty domów tanich w budowie warto zajrzeć na naszą stronę: projekty domów tanich w budowie

Poprzedni artykuł: Następny artykuł:
Dom przy Bukowej 32 - nowoczesny dom parterowy, na który nie wydasz fortuny.Gotowe projekty domów i możliwości ich zmiany - Twój nowy dom jeszcze bardziej dopasowany.